A BALATON – PANNONIA KULTURÁLIS EGYESÜLET

ALAPSZABÁLYA






I. Általános rendelkezések


1. Az egyesület alapítását és működését az 1989. évi törvény az egyesülési jogról Alapszabályba foglalt előírásai szabályozzák.

2. Az egyesület neve: Balaton-Pannonia Kulturális Egyesület

3. Székhelye: 7400 Kaposvár, Cseri dűlő 65.

4. Levelezési címe ugyanez.

5.Képviselője Földvári György

6.Induló vagyona 10.000 forint

7. Az Egyesület az 1996. évi CXXVI. Tv. 4. § (2) bek. C/, és az 1997. évi CLVI. Tv. 4 § (1) bek. D/ pontja szerint politikai tevékenységet nem folytat, pártoktól független, pártokat nem támogat. A 26. § c/3, 4, 5, 6, 9, 14, 19. Pontjában meghatározott közhasznú tevékenységet végez. A közhasznú szolgáltatásokat bárki igénybe veheti.

8. Az egyesület vagyonával önállóan gazdálkodik, elsődleges gazdasági tevékenységet nem folytat. Gazdálkodásában elért eredményét nem osztja fel, azt az alapszabályban meghatározott tevékenységekre fordítja.



II. Az egyesület céljai


Az egyesület tevékenységét a Dunántúl régióiban gyakorolja interregionális szervezetként. Folytatja a honismereti, városismereti ismeretterjesztő jellegű gyermek- és ifjúsági irodalmi művek publikálását, immár az egész országra kiterjedően. Az eddiginél szorosabb kapcsolatot tart fenn határon túli magyar civil szervezetekkel, művészekkel és más értelmiségiekkel. Együttműködik EU-n kívüli országok civil szervezeteivel is.


Az egyesület célja a Balaton természeti, művészeti és társadalmi értékeinek megóvása, feltárása, népszerűsítése és gyarapítása a művészet és a tudomány eszközeivel.


Célja összefogni és inspirálni a Balaton környékén és a Balaton témájában alkotó művészeket. Lehetőséget kínál az alkotóknak új alkotások létrehozására és alkotásaik megismertetésére a nagyközönséggel.

Igyekszik megteremteni a balatont kedvelő, a Balaton iránt elkötelezett emberek közötti mélyebb, tartalmasabb emberi kapcsolatokat.

Kiemelt célja a maga sajátos eszközeivel segíteni a gyermekeknek a Balaton szeretetére nevelését, továbbá az, hogy a tó környékén lakó gyermekekben a pedagógia, valamint az irodalom és más művészetek eszközeivel erősítse az ökológaiai szemléletet.


Az egyesület feladatának tekinti a példaadást a jó ízlésre a lakókörnyezet kialakításában.

Segíteni kívánja a biogazdálkodás módszereinek terjesztését a Balaton környékén.


A maga eszközeivel megpróbál tenni azért, hogy a tó környékének arculatát a Balatont szerető emberek és a balatoni élővilág hosszú távú érdekei, és ne elsősorban rövidtávú üzleti érdekek alakítsák.


Megkísérli elősegíteni a tó környéki régészeti feltárások folytatását és újak elkezdését, a múzeumok és más közgyűjteményeinek lehetőségeinek tágítását, gyarapítását, és új gyűjtemények létesítését.


Nemzetközi kapcsolatok kialakításával, külföldi rendezvényeken való részvétellel és nemzetközi rtendezvények szervezésével óhajt hozzájárulni ahhoz, hogy a világban minél szélesebb körben megismerjék a balaton igazi arcát, szépségeit és a benne rejlő lehetőségeket. Az egyesület céljait elsősorban publikációkkal, kiadványok megjelelntetésével, kulturális és tudományos rendezvényeken való részvétellel, rendezvények és pályázatok szervezésével kívánja elérni.


A rendezvények közt előnyben részesíti a nem hagyományos művészeti eseményeket, valamint az emberi kapcsolatokat erősítő baráti és tömegtalálkozókat, hagyományőrző és hagyományteremtő rendezvényeket, a természetjárás, a spotturizmus, a természeti, falusi, vízisport- és művészeti táborok minden formáját.


Az egíyesület tevékenységét az emberek és a tó jövője iránt érzett szeretet és felelősségtudat motiválja.



III. Az egyesület tagsága


1. Az egyesület tagságát a rendes, a pártoló és a tiszteletbeli tagok alkotják.

2. Az egyesület tagja az lehet, aki egyetért az egyesület céljaival, kötelezőnek ismeri el magára nézve az alapszabályt.

3. A tagfelvételről az Elnökség dönt, vitás esetekben a közgyűlés határozata mérvadó.

4. Rendes tag az a személy,

- akit az Elnökség a tagfelvételi követelmények teljesítése után tagnak felvett,

- és részt vesz az egyesület tevékenységében.

5. Pártoló tag bármely természetes személy, vagy jogi személy, szervezet, vállalkozás, amely egyetért az alapszabály célkitűzéseivel, és szellemi, dologi, pénzbeli támogatásával segíti az egyesület tevékenységét.

6. Tiszteletbeli tag az, akit az Elnökség ezzel a címmel megtisztel, és ezt elfogadja.

7. Az éves tagdíj 3600 forint, amelyet a tárgyév május 15-ig egy összegben, vagy a tárgyév folyamán havi egyenlő részletekben kell az egyesület pénztárába befizetni.

8. A tagsaági visazony megszűnik:

- a tag kilpésével

- ha a tagnak több mint egy éves tagdíjhátraléka van

- Közgyűlési, Elnökségi határozattal

- a tag halálával

- az egyesület megszűnésével.



VI. A tagok jogai és kötelességei


1. Az egyesület rendes tagjának joga van

- részt venni az egyesület munkájában,

- igénybe venni az egyesület szolgáltatásait,

- joga van részt venni a közgyűlésen,- és amennyiben a törvényes követelményeknek megfelel, jogában áll jelöltként indulni vezetőségválasztáson bármely elnökségi tisztségre és választható ezekre a funkciókra.


2. Az egyesület tagja köteles

- a közgyűlés által elfogadott éves tagdíjat havi részletekben, vagy egy összegben megfizetni

- köteles az alapszabályt megismerni és

- az abban foglaltakat magára nézve kötelezőnek elismerni.

3. A pártoló tagnak joga van az egyesület programjain részt venni. A közgyűlés javaslattevő, tanácskozó tagja, szavazati joga nincsen, tisztségre nem választható. Az Elnökség felhatalmazásával jogosult az egyesület támogatójaként nyilvánosan megjelenni. Cím tulajdonlására, kitüntetésre jogosult. Kötelessége az egyesület célkitűzéseit, tevékenységeit szellemi, erkölcsi, dologi, anyagi eszközökkel segíteni, támogatni. Jogi személy pártoló tag a jogait és kötelezettségeit a bejegyzett képviselője útján gyakorolhatja, ill. teljesítheti.

4. A tiszteletbeli tagnak joga van az egyesület bármely programján, tevékenységén részt venni. Cím tulajdonlására, kitüntetésre jogosult. Kötelességei nincsenek.



V. Az egyesület szervezeti felépítése és működése



A közgyűlés


1. Az egyesület legfőbb szerve a tagok összessége, a közgyűlés, amelyet kétévente az elnök hív össze. A meghzívót, amelyben a napirend is szerepel, legkésőbb 15 nappal a közgyűlés kezdete előtt el kell juttatni a tagokhoz. Rendkívüli közgyűlés összehívására a három elnökségi tag vagy a tagok 30%-ának írásbeli nyilatkozata szükséges, a napirend megjelölésével. A közgyűlés nyilvános, kivéve, ha a jelenlevő rendes tagok 50%-a plusz 1 fő a leveztő elnök javaslatára zárt ülés tartását szavazza meg.

2. A közgyűlés határozatképes, ha a szvazásra jogosult, nyilvántartott tagok 50%-a +1 fő jelen van.

3. A közgyűlés választja a 3 tagú elnökséget, nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel, öt éves időtartamra.

4. Az elnökség tevékenységéről beszámol a közgyűlésnek. A beszámolót a titkár készíti elő, és a meghívóval együtt a beszámoló teljes szövegét megküldi a tagoknak. A beszámoló elfogadásához nyílt szavazással a jelenlevők 50%-a +1 fő szavazata szükséges. A beszámoló az Interneten kerül nyilvánosságra, , legkésőbb a közgyűlést követő 30. Napon.


Az elnökség


1. A két közgyűlés közötti időszakban az egyesület ügyintéző, képviseleti szerve az elnökség. Az elnökség tagjai az elnök, a titkár és a pénztáros.


Az elnök


Feladata az egyesület képviselete, a rendes közgyűlés összehívása, az elnökség munkájának irányítása és koordinálása, a gazdasági ügyek vitele, a titkárral egyíetértésben a munkáltatói jogok gyakorlása. Helyettese az általa megbízott elnökségi tag. Elnökségi ülésen szavazategyenlőség esetén az ő szavazata dönt. Felel a működéshez szükséges szabályzatok kidolgozásáért. Az elnök az egyesület képviseletére önállóan is jogosult.


A titkár


Feladata az aktuális szervezési feladatok megoldása, az elnök távollétében az egyesület képviselete, az elnökségi ülések vezetése. A titkár felelős a tagnyilvántartás vezetéséért, a tagfelvételi és kizárási javaslatok előterjesztéséért az elnökségi ülésen. Összeállítja és előterjeszti az elnökség beszámolóját a közgyűlésre.


A pénztáros


Feladata a tagdíjak beszedése, befizetése az egyesület bankszámlájára; a tagdíjfizetési nyilvántartás vezetése. Felelős a házipénztár kezeléséért.


Az elnökség a közgyűlés felhatalmazása alapján vezeti az egyesületet és biztosítja működése feltételeit.

1. Legalább évente négyszer elnökségi ülésen beszéli meg az aktuális teendőket. Az elnökségi ülések nem nyilvánosak.

2. rendkívüli elnökségi ülést az elnök bármikor összehívhat.

3. Az elnök távolléte esetén a titkár hívja össze és vezeti le az elnökségi üléseket.

4. Az elnökségi ülés három tag megjelenése esetén határozatképes. Az elnökségi ülés összehívása történhet szóban vagy írásban, a napirend közlésével.

5. Az elnökségi ülésekről írásbeli melékeztető készül, amelyet az elnök vagy megbízottja készít el. Az elnökségi ülések anyaga, az egyesület katuális terveire, tevékenységére és szolgáltatásaira vonatkozó írásos információk az elnökség tagjainál megtekinthetők.

6. Az adminisztratív és szervezési feladatok jelentős növekedése esetén az elnök adminisztrátort vagy adminisztrációs csoportot és szervezőt vagy szervezőket alkalmazhat fő vagy mellékállásban. Az adminisztráció közvetlen irányítója a gazdasági vezető, a szervezők szakmai vezetője a titkár.

7. Az elnökség tagjai tevékenységükért tiszteletdíjra és költségtérítésre tarthatnak igényt. A tiszteletdíj összegét a közgyűlés hagyja jóvá.

8. A közgyűlésről és a vezetőségi ülésekről szóló nyilvántartás vezetésének módjáról, a határozatok közlésének és nyilvánosságra hozatalának rendjéről, valamint az iratokba való betekintés rendjéről külön szabályzatban történik intézkedés.



VI. Az egyesület gazdálkodása


1. Az egyesület önállóan gazdálkodik, amelyért a saját vagyonával felel.

2. Az egyesület bankszámlájával együttes aláírók rendelkeznek, akiket az Elnökség bíz meg.

3. Az egyesület bevételei:

- tagdíjak

- pályázati összegek, adományok

- saját rendezvények, programok bevételei

- vállalkozásai bevételei

- egyéb bevételek



VII. Az egyesület megszűnése


1. Az egyesület megszűnik, ha

- feloszlását vagy más egyesülettel való egyesülését a legfőbb szerve kimondja

- az arra jogosult szerv feloszlatja, illetve megszűnését megállapítja.

2. Vagyonáról a közgyűlés, illetve a feloszlató, megszüntető rendelkezik.

3. felszámolóként más intézkedés hiányában az elnökség jár el.




A módosított Alapszabályt a Közgyűlés 2005. április 27-én elfogadta.